Дике озеро в Карпатах


Мандрівка у нацпарку “Синевир” до Озірця.

c. Синевир-Остріки, Закарпатська область.


Безперечно, що головним туристичним магнітом Національного природного парку “Синевир” є однойменне озеро. Кожного року тисячі туристів піднімаються до Морського Ока українських Карпат, щоб почути легенду про кохання Сині та Вира. Та варто відвідати ще одне, не так туристично розкручене, але не менш цікаве озеро, по дорозі до якого можна побачити первісну природу Карпатських гір. Розташоване воно в центрі території нацпарку, в долині р.Озерянка, на північному схилі хребта Пішконя. На мапах його позначають як Озірце, але часто зустрічається назва Дике озеро.

Мандрівка до озера може стати чудовою можливістю познайомитися з природою та історією закарпатської Верховини. Маршрут одноденний, загальною протяжністю 13 км, з загальним набором висоти 523 м. Рекомендований як і досвідченим туристам, так і початківцям.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Початок маршруту:

Маршрут до озера починається від автомобільної дороги між селами Синевир і Синевирська Поляна, за 500 від головного офісу НПП “Синевир” ( 48.5681275N, 23.6632067E ). Саме в цьому місці р. Озерянка впадає до р. Теребля. Тут знаходиться КПП “Остріки” нацпарку “Синевир”, від якого грунтовою дорогою йде наш маршрут, промаркований маркером синього кольору.

Через 200 м з лівого боку дороги знаходяться залишки залізобетонної оборонної споруди “Лінії Арпада”. Ця оборонна лінія укріплень була збудована в Карпатах угорськими військовими під час 2 світової війни. Об'єкти “Лінії Арпада” можно зустріти в багатьох місцях НПП “Синевир” і вони є пам'ятками мілітарної історії краю.

Далі маршрут проходить 3 км вздовж р. Озерянка до Музею лісу та сплаву ( 48.5296461N, 23.6853894E ). Музей, який розповідав про працю лісорубів та бокорашів (плотогонів) було відкрито на унікальній гідротехнічній споруді - клявзі, комплексі з водосховища та греблі,що використовувався для сплаву деревини. В 1998 році під час повені споруди греблі зазнали значних руйнувань, тепер тут проходять роботи по реконструкції музею.

Маршрут круто повертає праворуч і через міст проходить на територію Музею. Тут є потужне джерело води, а також облаштовані для відпочинку лавиці та альтанки. Від Музею починається екологічна стежка НПП “Синевир”, якою далі проходить наш маршрут до Озерця.

Стежка проходить схилом хребта Пішконя, посеред смерекового лісу. Поступовий набір висоти забезпечує комфортний підйом, що дає змогу спостерігати за флорою та фауною карпатського лісу. Вздовж стежки розташовані інформаційні стенди, облаштовані місця відпочинку та джерело.

Пройшовши 2 км стежкою маршрут виходить на гірську грунтову дорогу, якою проходить Закарпатський туристичний шлях, головний туристичний маршрут Закарпаття ( 48.5244356N, 23.6692950E ). Він промаркований маркою червоного кольору, і прямує від с. Синевир до вершин хребта Пішконя і далі на Колочаву. Через 300 метрів маршрут різко повертає вліво на вузьку лісову дорогу ( 48.5239547N, 23.6720031E ). До Озірця звідси 990 метрів.

Озеро знаходиться на висоті біля 1000 м. н. р. м. Площа водойми 1,2 г, посеред озера утворився острів з сфагнових мохів. Озірце є гідрологічним заказником місцевого значення. Навколо озера облаштовані пішохідна стежка та місця для відпочинку туристів.


Повернення проходить тим же шляхом у зворотному напрямі. Загальний час проходження маршруту 5 годин: 3 години підйом, 2 години спуск.

Мапа маршруту:

Як дістатися:

Дістатися до початку маршруту можна власним транспортом автодорогою від смт. Міжгір'я в напрямку с.Синевирська Поляна. Є сполучення громадським транспортом з смт. Міжгір'я, смт. Воловець, м.Ужгород ( розклад руху транспорту варто уточнювати на сайтах автовокзалів).


Де зупинитися:

Для послуг туристів на території НПП “Синевир” знаходиться багато різноманітних місць перебування туристів: готелі, будинки відпочинку НПП “Синевир”, сільські садиби в селах Синевир та Синевирська Поляна, облаштовані кемпінги та місця ночівлі в наметах.


Що побачити поруч:

  • озеро Синевир ( 12 км автомобільною дорогою);

  • реабілітаційний центр бурих ведмедів ( 2.7 км);

  • село Колочаву, де знаходяться 10 музеїв пов'язаних з історією та культурою регіону (24 км);

  • Болото Глуханя, сфагрове оліготорфне болото ( 9,5 км );

  • ділянки букових пралісів на території НПП “Синевир”, включені до списку світової спадщини ЮНЕСКО.


Корисні контакти:

Служба порятунку: 101;

Міжгірський гірський пошуково-рятувальний пункт: +38 (03146) 2-23-45;

НПП “Синевир”: +38 (03146) 2-76-18; +38 (03146) 2-76-90.