До притулку на Явірнику

Мандрівка На хребет Явірник.

с. Кострино, Закарпатська область.


Гірський хребет Явірник на північному-заході Закарпаття є однією з популярних локацій в українських Карпатах. Вдале логістичне розташування, природні ландшафти, наявність туристичних притулків та маршрутів, приваблює сюди мандрівників. Північні схили хребта знаходяться в межах Ужанського національного природного парку. Мандрівка на Явірник дає можливість побачити природне біорізноманіття Ужанської Верховини від річкової долини Ужа до полонини на вершині хребта, а також долучитися до культурної спадщини краю.


Загальна протяжність маршруту 15,4 км, набір висоти 751 м. Мандрівка одноденна, середньої складності.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Опис маршруту:

Маршрут починається в селі Кострино, на Центральній вулиці біля залізничної зупинки 202 км ( 48.9412897N, 22.5913661E ). Звідси рушаємо в східному напрямку, проходимо 300 м і повертаємо в провулок між будинками, користуючись туристичним маркуванням синього кольору. Далі маршрут виходить до пішохідного мосту через річку Уж ( 48.9404150N, 22.5860800E ). Перейшовши на лівий берег Ужа, маршрут виходить на околицю села до будинку лісництва ( 48.9340308N, 22.5863531E ).

Далі маршрут проходить лісовою стежкою схилами хребта, вкритими буковим лісом. Починається поступовий набір висоти. Через 4 км підйому маршрут виходить до верхньої межі лісу з характерним буковим криволіссям. Вершина хребта Явірник є невеликою полониною, вкритою субальпійськими луками, з високогірними травами, кущами чорниці, малини.

На полонині стежка виходить до туристичного вказівника біля вершини Явірника 1017 м. ( 48.9037811N, 22.5574728E ). Звідси відкриваються чудові краєвиди на навколишні гори. Вершина Явірника є перетином кількох туристичних маршрутів, але ми рухаємося в північно-західному напрямку грунтовою дорогою вздовж огорожі телевізійного ретранслятору. Далі маршрут проходить по туристичному маркуванню жовтого кольору.

Прямуючи грунтовою дорогою, маршрут через 2 км впирається в огорожу туристичного притулку “Явірник” ( 48.9154181N, 22.5408861E ). Історія цього притулку починається в 30-х роках минулого століття. В ті часи провідною туристичною спільнотою в краї був Клуб чехословацьких туристів (KČST), який займався розробкою та маркуванням туристичних маршрутів, загальна протяжність яких складала майже 1000 км. Для потреб туристів було збудовано 17 гірських притулків. У 1936 році було збудовано такий притулок і на Явірнику. Діяв він і за угорської влади до 1944 року. Потім понад 10 років він стояв занедбаний, доки не був відновлений радянськими туристичними організаціями як “Будинок туриста”. Притулок Явірник добре відомий багатьом поколінням туристів Закарпаття та за межами краю. Історична будівля, відкрита для мандрівників цілий рік, мала статус культового місця в Карпатах. На схилах гори поруч з притулком було встановлено невеликий бугельний витяг для лижників. Після розпаду Союзу будівлю притулку приватизували і вона кілька разів змінювала свого власника. В 2015 році притулок був знищений пожежею, але за кілька років був відновлений силами туристичного товариства “Карпатські стежки”, під опікою якого він зараз і знаходиться.

Тепер туристичний притулок Явірник має можливість прийняти до 25 туристів, розміщених у загальних кімнатах. Є душові, туалети, автономне опалення, кухня. В будинку є електрика та інтернет. На дворі обладнані місця для відкритого вогню та побудована альтанка. Є можливість встановлення наметів на території притулку.

За 200 метрів на північ від притулку знаходиться ще один туристичний будиночок ( 48.9172689N, 22.5399389E ) . Його власником є Янко Деревляний, митець і філософ, який власними руками будує та облаштовує новий туристичний притулок на Явірнику. Біля притулку Янка Деревляного можна побачити буковий праліс, у якому дерева сягають висоти 40—45 м. Також там можна побачити гігантські явори, які дали назву горі. Дослідні ділянки букового пралісу гори Явірник закладені ще в 1925 році визначним Чехословацьким ботаніком Алоїзом Златніком. Нині тут розташована пам'ятка природи «Гора Яворник».

Мандрівники можуть повернутися в той же день, або провести ніч в одному з туристичних притулків. Час проходження маршруту 5 годин 30 хвилин: 3 години 30 хвилин підйом, 2 години спуск.

Також радимо відвідати в селі Кострино дерев'яну церкву Покрови Пресвятої Богородиці, збудовану в 17 столітті у бойківському стилі ( 48.9419750N, 22.5903947E ). Храм побудований без жодного цвяху та сучасних оснащень, дерев’яна споруда є автентичною візитівкою Ужанської Верховини.

Мапа маршруту:

Як дістатися:

До Кострина можна доїхати власним транспортом дорогою Н-13 Львів-Самбір-Ужгород. Також Кострино має автобусне сполучення з Ужгородом, Великим Березним. Також можна дістатися залізницею з Львову та Ужгорода.

Де зупинитися:

В туристичних притулках “Явірник” та “Яворник. У Янка Деревляного”, або закладах розміщення туристів в селі Кострино.

Що побачити поруч:

  • Дерев'яна церква святого Михаїла в селі Ужок, пам'ятка світової спадщини ЮНЕСКО ( 27 км).

  • Старі дуби в селі Стужиця ( 15 км ).

  • Букові праліси біля села Стужиця ( 18 км ).

  • Місце падіння метеориту біля села Княгиня ( 13 км ).

Корисні контакти:

Служба порятунку 101.

Вишківський гірський пошуково-рятувальний пункт 099 508 92 70

Ужанський НПП https://unpp.uz.ua/