Туристичні маршрути українських Карпат як складова транс'європейських туристичних маршрутів

В рамках проекту «Забезпечення розвитку сталого туризму в українських Карпатах» Центром сталого туризму українських Карпат (Карпатська платформа сталого розвитку туризму – CSTP) створено регіональні туристичні продукти, які адаптовано до туристичних продуктів європейських країн-сусідів. Всі розроблені туристичні продукти будуть розміщені в Каталозі туристичних продуктів та маршрутів Українських Карпат, який буде розповсюджуватися в електронному вигляді в рамках принципів «зеленого офісу».

На сьогоднішній день, в Європі створено 12 транс’європейських туристських маршрутів. Туристичні маршрути українських Карпат розроблені та підготовлені для інтеграції у транс’європейський маршрут Е8.

ТРАНС’ЄВРОПЕЙСЬКІ ТУРИСТСЬКІ МАРШРУТИ

Система європейських туристських маршрутів, яка складається з 12 транс’європейських маршрутів, прокладених територіями декількох країн. Їх загальна протяжність більше 60 тис. км.

●Маршрут E1 проходить з півночі на південь Європи від мису Нордкап у Норвегії до м. Салерно в Італії (7000 км) через Данію, Німеччину та Швейцарію.

●Маршрут E2 – теж з півночі на південь, але західніше: через всю Великобританію до середземноморського узбережжя Франції, через країни Бенілюксу (4850 км).

●Маршрут E3 – від чорноморського узбережжя Болгарії через Угорщину, прикордонні райони Словаччини, Польщі та Чехії, Німеччини, Франції і до м. Сантьяго в Іспанії (6950 км).

●Один з найцікавіших піших маршрутів – E4, який пролягає із заходу на схід від Гібралтару до Криту (11800 км), уздовж середземноморського узбережжя Іспанії та Франції, через Альпи Швейцарії, Німеччини та Австрії, Угорщину до кордону з Румунією. Далі слідує розрив в маршруті (в Румунії він ще не узгоджений). Маршрут E4 продовжується в горах Болгарії, потім проходить територією материкової Греції з півночі на південь і захоплює о. Крит. Крім цього є ділянка маршруту E4 на Кіпрі, між Пафосом і Ларнакою.

●Маршрут E5 пов’язує Атлантичне узбережжя Франції та північ італійської Адріатики (2900 км).

●Маршрут E6 – з самої півночі Фінляндії – Лапландії до Родоп (6300 км) через Швецію, Данію, Німеччину, Австрію, Словенію і після поромної переправи продовжується вздовж північного кордону Греції.

●Маршрут Е7 – від Португалії до Сербії (4330 км).

●Е8 – від Ірландії до Болгарії (4390 км).

●Цікавий прибережний маршрут E9 (5200 км) пролягає вздовж узбережжя Португалії (з півдня на північ), уздовж Біскайської затоки Іспанії, Атлантичного узбережжя Франції, Бельгії і Нідерландів, є окремі ділянки у Великобританії (вздовж Ла-Маншу), німецьким і польським узбережжями, а також уздовж естонського узбережжя аж до кордону з Росією. Естонську ділянку поки не до кінця розроблено. Крім того, організатори хотіли б продовжити маршрут і Росією (Калінінградська обл.), і Латвією, але найближчим часом вони на це не розраховують.

●Маршрут Е10 прокладений з півночі Фінляндії через Німеччину, Чехію, Австрію до італійського м. Больцано (2880 км).

●Маршрут Е11 проходить трьома країнами – з Нідерландів через Німеччину в Польщу.

●І новий маршрут Е12 прокладається від іспанського м. Сеута в Марокко середземноморським узбережжям Іспанії, Франції та Італії до м. Салерно (1600 км).


Джерело: [Транс’європейські туристські стежки / Колотуха О.В. // Cпортивний туризм та активна рекреація: географія, систематизація, практика (словник-довідник). – Електронний ресурс. – Режим доступу: https://geohub.org.ua/node/3206]