Дерев'яні храми

Унікальні дерев’яні церкви Карпатського регіону занесено до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Дерев'яні храми, що внесені в Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, є найкраще збереженими прикладами дерев'яних церков різних типів, які розташовані уздовж північного краю Карпат.

Більшість церков містять унікальні взірці мистецького оформлення (іконостаси, ікони), які відповідають процесу переходу європейського мистецтва від готики до пізнього бароко та сучасності і є рідкісними музейними цінностями.

В період 2008-2012 роках тривала робота спільної польсько-української групи спеціалістів, яка створена Міністерствами культури обох країн, і в червні 2013 р. відповідно до рішення Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО 37 СОМ 8В.37 місце «Дерев’яні церкви польського та українського регіону Карпат» було внесене до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Церква Вознесіння Господнього в с. Ясіня

  1. Струківська церква Вознесіння Господнього, у селищі Ясіня (1824 р.)

Храм знаходиться у селищі Ясіня на Рахівщині (Закарпатська область), збудований у формі хреста і є унікальним зразком гуцульського із впливом галицького сакрального зодчества.

Поруч знаходиться 11 - метрова дзвіниця (1813 р.), яка також є одним із витворів закарпатської сакральної архітектури.


Церква святого Архангела Михаїла в с. Ужок

2. Церква св. Архангела Михайла у с. Ужок (1745р.)

Храм знаходиться с. Ужок Великоберезнянського району Закарпатської області, збудований з ялинових брусів, покритий майже чорним ґонтом, належить до найцікавіших споруд бойківського типу.

Дзвіниця є одним цілим з церквою та виступає вище купола храму і розташована над бабинцем. Крім цього, у 1927 році тут збудували ще одну окрему дзвіницю. Ужоцька церква користується широкою популярністю у туристичних груп та відпочиваючих.


Церква Святого Юра у м. Дрогобич

3. Церква Святого Юра у м. Дрогобич (1657 р)

Церква Святого Юра у м. Дрогобич Львівської області, відноситься до трьох найвидатніших дерев’яних шедеврів України.

Початком відліку існування церкви вважають 1657 рік. До сьогоднішніх днів збереглися древній іконостас (1666 р.) та стінопис (1691 р.), виконані місцевим майстром Стефаном Медицьким. У 1678 році поруч побудували дзвіницю. У теперішній час церква функціонує як музей і є частиною відділу дерев’яної архітектури музею «Дрогобиччина».


Церква Святої Трійці у м. Жовква

4. Жовківська церква Святої Трійці, у м. Жовква (1720 р)

Пам’ятка архітектури 1720 р. церква Пресвятої Трійці в м. Жовкві, Львівської обл. збудована у 1720 році з дерева, без жодного цвяху, покрита ґонтом.

Не менш цінним тут є іконостас (XVII ст.), який історики вважають старішим, ніж сама церква. У дерев’яній церкві Святої Трійці в п’ятиярусному іконостасі є 50 ікон різного розміру.

Церква Зіслання Святого Духа, Потеличі

5. Церква Зіслання Святого Духа, с. Потеличі (1502 р)

Церква Святого Духа — дерев'яна церква у селі Потелич (Львівська область). Ансамбль пам’ятки архітектури 1502-1600 рр. Це один з найстаріших дерев’яних храмів у Західній Україні.

Потелицький храм Святого Духа - сакральний комплекс, до якого входить така ж дерев’яна дзвіниця.


Церква Собору Пресвятої Богородиці, в с. Матків

6. Церква Собору Пресвятої Богородиці, в с. Матків (1838 р).

Ансамбль пам’ятки архітектури 1838-1902 рр. у с. Матків (Львівська область), збудовано у 1838 році є типово бойківського типу.

Триверха, з багатьма ярусами (заломами) над кожним куполом.


Церква Зішестя Святого Духа у м. Рогатин

7. Церква Зішестя Святого Духа, м. Рогатин (1598 р)

Ансамбль пам’ятки архітектури 1598 р. церква Зіслання Святого Духа в м. Рогатині, Івано-Франківської обл є однією з найдавніших дерев’яних церков Прикарпаття.

Точкою відліку щодо дати будівництва церкви Зішестя Святого Духа, вважається 1598 рік. Не зважаючи на те, що храм зараз є музейною спорудою, у ньому досі збережений автентичний іконостас 1650 року. Він є одним з найстаріших, збережених в Україні, в ренесансно-бароковому стилі. Дзвіницю, яка з’єднана з церквою, добудували пізніше, у XIX столітті.

Церква Різдва Богородиці у с. Нижній Вербіж

8. Церква Різдва Пресвятої Богородиці, в с. Нижній Вербіж (1808 р)

Ансамбль пам’ятки архітектури 1808 р. церкви Різдва Пресвятої Богородиці в с. Нижньому Вербіжі, Коломийського р-ну, Івано-Франківської обл.

За твердженням переказів, будівництво церкви завершилося у 1808 році. Перед тим, у 1743 році, була збудована дерев’яна дзвіниця. Іконостас – початку XIX століття. Церква Різдва Богородиці є повністю дерев’яна, п’ятикупольна, гуцульського типу. Не зважаючи на те, що у XX столітті церкву оббили бляхою, це не завадило включити її до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Храми є прикладом історичних домінант в оточуючому середовищі, що й донині вирізняються незвичайною природною красою.

Дерев'яні церкви є символами ідентичності локальних ландшафтів і важливим компонентом у масштабах всього культурного субрегіону українських Карпат.

В публікації частково використано текст, з сайту - Міністерство культури України, фото сайт „Відвідай.