Базальтові стовпи та сталий туризм

Карпати гори особливі, мало того, що вони заворожують своїми краєвидами, так вони можуть ще й ненажарт налякати! Справа у вулканічному походженні цих молодих, але унікальних гір.

Так, саме на території Закарпаття, вулканічні виверження залишили неабиякий слід. Яскравим прикладом є Базальтові стовпи, які знаходяться на околицях с. Кольчино під Мукачевом. Це унікальний витвір природи, що з’являється після виверження вулкана. Лава охолоджується, зменшується в розмірі і вкривається рівними тріщинками. Утворюються полігональні колони. Вони мають 5-6 сторін і поперечний розмір до 50 см.

На схилі гори видно, як лавовий потік змінював напрям, а у верхній частині, стовпи переходять у плиту, яка була верхнім покриттям лави.

Не менш цікаві вулканічні породи, розкриті біля мосту при в'їзді в село Кленовець. Тут андезито-базальти, на відміну від кольчинских, володіють тонко стовпчастою окремістю. На перший погляд вид здається хаотичним, без певних закономірностей. Насправді ж, стовпи розташовані перпендикулярно площинам течії.

Кольчинский кар'єр розкриває лавовий потік поблизу горловини вулкана, з якого виливалася магма. По розташуванню окремих лавових стовпів можна простежити шлях течії лави. У розкривній частині кар'єру перебуває агломеративний туф, що як і в кар'єрі в селі Кам'яниця, багатий амебоподібними виділеннями унгваритів різного кольору.

Також, Базальтові стовпи зустрічаються у північній окраїні села Верхня Визниця на березі річки Визниця. Тут є виходи темно-сірих і чорних порід зі скляним до смоляного блиском. Порода складається як би зі злиплих окремих горошин. За такий незвичайний вид вона одержала назву перліту, а горохоподібна текстура породи - перлітової. Центр виверження визницьких перлітів перебуває в 5 км північніше села - у районі гори Бердо.

Варто зауважити, що Базальтові стовпи в Закарпатті є новою туристичною локацією та зовсім не відомі для пересічного туриста. Приміром, пляж Рейнісф’яра, що Ісландії та Дорога велетнів на півночі Ірландії користуються неабиякою популярністю і глянути на них, щороку приїздить чимало туристів.

Що ж, сподіваємось що і наші Базальтові стовпи стануть поштовхом для розвитку туристичного потенціалу Карпат.