Водойми НПП Синевир

Синевир – національний природний парк в Українських Карпатах, у межах Хустського району Закарпатської області. На його територій знаходиться два унікальних озера, які завдяки природоохороності місця були збережені майже недоторканими.

Озеро Синевир – найбільше гірське озеро Українських Карпат. Розташоване у гірському масиві Внутрішні Ґорґани. Воно лежить на висоті 989 метрів над рівнем моря, має площу 4-5 гектар, його середня глибина становить 8-10 м, максимальна – 24 м. Улоговина озера лежить у долині, утвореній в наслідок сильного зсуву близько 11 тисяч років тому.

Одне з найбільших озер Закарпаття, Синевір має значні запаси водних ресурсів. Живлення озера відбувається в основному трьома струмками, що впадають в нього. Кількість води залежить від сезону: найбільший рівень спостерігається навесні, межень – кінець літа. Озеро належить до стічних – під загатною природною дамбою собі пробиває путь струмок, що належить до басейну Тереблі.

Температура повітря біля озера становить влітку +10-16°С, у зимку – -6-8°С, температура води в озері коливається в межах +9-11°С (до 3 м глибини), рідко коли може прогріватися до +15°С. Льодовий режим озера триває 3-4 місяці (листопад-березень), проте промерзає лише біля 1 м (в дуже холодні зими до 2 м). Озеро є прісним, гідрокарбонатного складу. Відбувається замулення дельт впадання струмків.

Озеро Озірце (інша назва Дике) – знаходиться на північно-східному схилі гори Гропа на висоті 1050 м над рівнем моря. Максимальна глибина – 9,5 м. Озеро завального походження. Живлення озера відбувається переважно за рахунок підземних та дощових вод. Рівень води коливається слабо, найбільший припадає на весну, межень – кінець серпня.

Озеро є стічним, з нього починається невеликий струмок, що також відноситься до басейну р. Тереблі. Температура повітря та води не відрізняється від температур озера Синевир. Льодовий режим триває 4-5 місяців (листопад-березень). Замерзає озеро лише на поверхні, лід не є товстим. Озеро прісне. Вважається еталоном переходу озера у верхнє болото.