Горянська ротонда

Однією з основних пріоритетів сталого туризму є повага до соціально-культурної автентичності приймаючих спільнот, захист і збереження їх культурної та архітектурної спадщини, традиційних цінностей, сприяння міжкультурного взаєморозуміння і толерантності.

Культурна спадщина може бути цінним ресурсом, який здатний генерувати розвиток туристичної індустрії та забезпечувати економічний та соціальний розвиток територій.

Українські Карпати є багатими на історико-культурні та архітектурні пам'ятки: це і зразки дерев'яної сакральної архітектури, замки та палаци, збереженні комплекси традиційного житла та господарювання регіону. І задачою діяльності Центру сталого туризму українських Карпат є підтримка та промоція об'єктів культурної спадщини.

На околиці міста Ужгорода, в мікрорайоні Горяни, знаходиться одна з найстаріших архітектурних пам'яток України загальноєвропейського значення. Мурований кам'яний храм розташований на вершині пагорба, який є відрогом Вулканічного хребта Східних Карпат.

Храм складається з двох частин: ротонди та нави. До цього часу історики сперечаються про час побудови церкви. За сучасними дослідженнями, спочатку була збудована округла, неправильної шестикутної форми будівля, в товщу стіни якої врізано шість напівкруглих ніш із трьома вікнами. Зверху на будові лежить полегшений тамбур із шістьма вікнами. Час її побудови відносять до 12-13 століття. Пізніше, в 14 столітті до неї добудували наву в готичному стилі. В середині храму збереглися настінні розписи, зроблені в 14 столітті. Їх стиль близький до стилістики італійської проторенесансної школи Джото. В ті часи Горяни належали шляхетському роду Другетів, з якими і пов'язують будівництво та розписи храму.

Зараз Горянська ротонда є діючим храмом. В останні роки навколо ротонди проходили археологічні дослідження. Також відбулися реставраційні роботи, які направлені на максимальне збереження самої споруди та розписів.

Горянська ротонда має всі можливості стати одним з магнітів культурного туризму Закарпаття, який приваблюватиме туристів з різних регіонів України та із-за кордону. В перспективі храм буде включений в ряд нових туристичних маршрутів, які розробляються на засадах сталого туризму.