Гірські озера Свидовецького хребта Карпат

Хребет Свидовець (Свидівець) простягається у Рахівському районі Закарпаття. Висоти коливаються в межах 1400-1800 м над рівнем моря. Частина хребата також входить до Карпатського біосферного заповідника. На Свидовецькому хребті є 4 гірських озера, вони залишкового льодовикового походження, улоговини знаходяться в льодовикових карах.

Озеро Апшинець – лежить на висоті 1487 м над рівнем моря, на північних схилах головного хребта масиву Свидовець, на схід від гори Трояска. Входить до складу Апшинецького заказника. Максимальна глибина – 3,3 м, довжина – 120 м, ширина – 100 м.

Озеро Гераша́ська (інша назва Догяска) – лежить на північно-східному схилі гори Догяска (1761 м), що у масиві Свидовець, на висоті 1577 м над рівнем моря. Довжина – 125 м, ширина – 110 м, глибина – до 1,2 м.

Озеро Вороже́ська (інші назви Ворожеска, Трито́н) – лежить на висоті 1460 м над рівнем моря північних схилах масиву Свидовець. Складається з двох невеликих водойм. Верхнє (більше) озеро має круглу форму (діаметр 95 м, глибина до 4,5 м), а Нижнє озеро, розташоване на 15 м нижче від верхнього, видовженої форми (довжина – 76 м, ширина – 28 м, глибина до 1,9 м). Це озеро цікаві тим, що складене з двох озер, де перепад висоти між ними складає 15 м, і фактично верхнє озеро живить нижнє.

Озеро Драгобратське (інша назва Івор) – лежить на висоті 1600 м над рівнем моря, серед північних схилів гори Близниці, довжина – 55 м, ширина – 21 м, глибина до 1,2 м.

Озера хребта Свидовець відносяться до стічних озер. Живляться озера переважно сніговими талими та дощовим водами, проте зустрічаються потічки, що беруть початок вище в горах і підживлюють озера протягом року. Стік в озерах представлений маленькими струмками, що відносяться до басейну Чорної Тиси. Температура повітря: середня температура сiчня -3,4°С, липня – +18,4°С. При цьому температура води становить +9-13°С, взимку завжди від’ємні. Льодовий період триває довго, починається в листопаді-грудні і триває до середини квітня-травня.

Часто озера повністю замерзають. Всі озера є прісними, переважно гідрокарбонатного складу. Також спостерігається значне замулення та заростання берегів.