Гірські озера Чорногірського масиву Карпат

На Чорногірському масиві у межах Рахівського району Закарпатської області знаходяться найвищі за висотою над рівнем моря озера України.

До них відносяться: оз. Бребенескул, оз. Брецкул, оз. Верхне та оз. Нижне. Всі вони є залишкового походження, такі, що утворилися після танення потужного льодовика, що знаходився в Карпатах.

Озеро Бребенескул – найвисокогірніше озеро України розташоване на висоті 1801 м над рівнем моря, лежить на південно-західному схилі Чорногірського хребта, в котловині між горами Бребенескул (2035 м) і Гутин-Томнатик (2016 м). Максимальна глибина– 2,8 м, довжина –134 м, ширина – 28-44 м.

Озеро Брецкул (Брескул) розташоване на висоті висота 1750 м над рівнем моря, лежить на південно-західних схилах гори Брескул і на південь від гори Говерли. Довжина – 37 м, ширина – 12-15 м. Через інтенсивне заростання його розміри значно зменшились (раніше воно мало довжину 52 м і ширину 20 м). Максимальна глибина – 1,2 м.

Озеро Верхнє лежить на висоті 1628 м над рівнем моря на південно-західному схилі головного Чорногірського масиву, в урочищі Озірний. На північ від озера розташована гора Пожижевська (1822 м), на північний схід – Данціж (1850 м), на південний схід – Туркул(1933 м). Довжина озера – 105 м, ширина – 26 м, максимальна глибина понад 3 м.

Озеро Нижнє – лежить на масиві Чорногора на висоті 1515 м над рівнем моря, довжина – 70 м, ширина – 29 м, глибина до 2 м.

Всі ці озера відносять до озер з перемінним стоком, окрім озера Бребенескул, звідки починається однойменна річка. Живляться озера переважно з талих та дощових вод під час весняного танення снігу та грозових злив, що проходять влітку та восени. Режим стоку: переважно випаровування протягом літньо-осінього сезону, коли озеро може втратити більше половини свого рівня. Рівень води коливається протягом року: найвищий рівень притаманний періоду танення снігу в горах (квітень-червень), межень спостерігається в серпні-вересні. Температура повітря біля озера, має велику річну амплітуду коливань: липень + 11,5°С, січень – 12°С, температури води може бути холоднішою, ніж повітря.

Для цих озер характерний довгий льодовий період: починається у листопаді-грудні, і продовжується аж до травня, коли сходить лід. Товщина льоду є значною, під час особливо холодних зим озера можуть повністю замерзати. Всі озера є прісним, вода гідрокарбонатного складу. Спостерігається значне замулення дна та заростання берегів.