Дерев’яна архітектура та сталий туризм

Дерев’яна архітектура України має тривалу історію. Значна частина дерев’яної архітектури втрачена через недовговічність матеріалу.

Частина споруд зникла назавжди через відсутність фундаменту, що унеможливлює відновлення будівлі в первісному стані.

Тому часто такі будівлі з метою реконструкції замальовуються, фотографуються або переносяться до скансенів, музеїв просто неба. Архітектурні будівлі, вироблені з дерева, мали різне функціональне призначення: оборонне, господарське, виробниче, сакральне, адміністративне, житлове тощо. Найбільш цінними та добре описаними є сакральні дерев’яні будівлі (церкви, костьоли тощо), частина з яких занесена до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

На території Карпатського регіону розташовані унікальні дерев’яні церкви, які занесено до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО:

  1. Струківська церква Вознесіння Господнього (1824р.) в с. Ясіня на Рахівщині (Закарпатська область). Церква збудована у формі хреста і є унікальним зразком гуцульського із впливом галицького сакрального зодчества. Поруч знаходиться 11-метрова дзвіниця (1813р.), яка також є одним із витворів закарпатської сакральної архітектури.

  2. Церква св.архангела Михайла (1745р.) у с.Ужок Великоберезнянського району Закарпатської області збудована з ялинових брусів, покрита майже чорним ґонтом, належить до найцікавіших споруд бойківського типу. Дзвіниця є одним цілим з церквою та виступає вище купола храму і розташована над бабинцем. Крім цього, у 1927 році тут збудували ще одну окрему дзвіницю. Ужоцька церква користується широкою популярністю у туристичних груп та відпочиваючих.

  3. Церква Святого Юра у м. Дрогобич Львівської області, відноситься до трьох найвидатніших дерев’яних шедеврів України. Початком відліку існування церкви вважають 1657 рік. До сьогоднішніх днів збереглися древній іконостас (1666 р.) та стінопис (1691 р.), виконані місцевим майстром Стефаном Медицьким. у 1678 році поруч побудували дзвіницю. У теперішній час церква функціонує як музей і є частиною відділу дерев’яної архітектури музею «Дрогобиччина».

  4. Жовківська церква Святої Трійці (Львівська область) збудована у 1720 році з дерева, без жодного цвяху, покрита ґонтом. Не менш цінним тут є іконостас (XVII ст.), який історики вважають старішим, ніж сама церква. У дерев’яній церкві Святої Трійці в п’ятиярусному іконостасі є 50 ікон різного розміру.

  5. Церква Святого Духа — дерев'яна церква у селі Потелич (Львівська область), споруджена у 1502 році. Це один з найстаріших дерев’яних храмів у Західній Україні. Потелицький храм Святого Духа - сакральний комплекс, до якого входить така ж дерев’яна дзвіниця.

  6. Бойківська церква у с. Матків (Львівська область), церква Собору Пресвятої Богородиці, збудована у 1838 році є типово бойківського типу. Триверха, з багатьма ярусами (заломами) над кожним куполом.

  7. Церква Зішестя Святого Духа у Рогатині (Церква Роксолани), розташована у м. Рогатин Івано-Франківської області, є однією з найдавніших дерев’яних церков Івано-Франківщини. Точкою відліку щодо дати будівництва церкви Зішестя Святого Духа, вважається 1598 рік. Не зважаючи на те, що храм зараз є музейною спорудою, у ньому досі збережений автентичний іконостас 1650 року. Він є одним з найстаріших, збережених в Україні, в ренесансно-бароковому стилі. Дзвіницю, яка з’єднана з церквою, добудували пізніше, у XIX столітті.

  8. Церква Різдва Богородиці у с. Нижній Вербіж на Коломийщині (Івано-Франківська область). За твердженням переказів, будівництво церкви завершилося у 1808 році. Перед тим, у 1743 році, була збудована дерев’яна дзвіниця. Іконостас – початку XIX століття. Церква Різдва Богородиці є повністю дерев’яна, п’ятикупольна, гуцульського типу. Не зважаючи на те, що у XX столітті церкву оббили бляхою, це не завадило включити її до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.