Смерековий камінь та сталий туризм

Смерековий камінь – одна з найгарніших скелястих долин Карпат, розташована на території національного природного парку «Зачарований край», що на Іршавщині.

Сам парк відносно молодий, але вже займає впевнену позицію серед головних об’єктів природно-заповідного фонду України. Створений у 2009 році, загальною площею 6101 га.

Зачарований край відповідає своїй назві, адже парк по-справжньому мальовничий і неперевершений своєю унікальною природою.

В межах території НПП «Зачарований край» залишились недоторкані «Букові праліси», унікальне сфагнове болото «Чорне Багно» та унікальний геологічний заказник «Зачарована долина» з найбільш відомим скелястим останцем «Смерековий камінь».

Смерековий камінь – це геологічна пам’ятка природи, унікальна ділянка, на якій в результаті водноповітряної ерозії виникли оригінальні кам’яні утвори, висота яких досягає до 100 метрів. Окремі з них мають назви Стрімчак, Кам’яна Смерека, Кам’яний Верблюд, Руїни Замку, Тронний Камінь. Також в урочищі є виходи мінеральних вод. Цікавинкою поблизу скель є Долина печер. Печери розміщені по обидва береги від струмка вниз по течії.

Кажуть, «Смерековий камінь» названий так через те, що схожий на смереку: високий і має пірамідальну вершину. Існує легенда про те, як смерека перетворилася у камінь, коли лісоруби прийшли рубати ліс – ніби природа захистила себе від знищення. Крім цього, тектонічні процеси Землі, зовнішній та внутрішній природні фактори надали йому форми смереки. Прирівнюють скелі до смерек ще й через висоту (від 20 до 100 м).

Природа біля скелястої долини дійсно зачаровує. Тихо шумлять вікові дерева буку, а з-під каменя витікає джерело із смачною мінералізованою водою.

Із тваринного світу тут зустрічаються бурий ведмідь, рись, куниця, борсук, лисиця, заєць та навіть олень. Багаті й надра землі: залізна руда, природні фарби, золоті розсипи, боксити, кіновар, будівельний камінь. А ще на шляху до Смерекового каменя зустрічаються лікувальні глини.

«Смерековий камінь» — місце паломництва багатьох туристів та скелелазів. В усі пори року сюди приходять люди відпочивати, долати його висоту та намилуватись красою природи.

Скелі «Смерековий камінь», визнані в Україні, як найоригінальніший скельний масив, який розглядається як головна геотуристична атракція Закарпаття зокрема та Карпат в цілому.