Туризм у системі цілей сталого розвитку

Цілі сталого розвитку, або «глобальні цілі» — це загальний заклик до створення системи заходів та дій, спрямованих на досягнення вирішення проблеми з бідністю, на захищену планету та досягнутий мир і процвітання для людей на планеті.

Загалом виділяють 17 глобальних цілей. Окрім них, серед важливих пріоритетів до уваги беруть нові сфери: кліматичні зміни, інновації, економічна нерівність, стале споживання, справедливість. Цілі сталого розвитку є взаємопов'язаними, тобто досягнення успіху в одній із них стимулює вирішувати питання, пов’язані з іншими цілями.

Досягнення глобальних цілей вимагають постійного пошуку партнерства та прагматизму; цей процес також спрямований на правильний вибір, орієнтований на підвищення якості життя суспільства сьогодні та майбутніх поколінь. Кожна з цілей працює на усунення основних причин бідності та на об’єднання суспільства задля впровадження позитивних змін для планети загалом.

Туристична галузь сьогодні – одна з найбільш потужних індустрій світу, це джерело доходів та база для створення робочих місць для великої кількості державних економіку світу. Її розвиток є одним із найдинамічніших – наразі туризм за обсягом переважає експорт продуктів харчування, автомобілів, нафти.

1,5 мільярда людей подорожували за межі свого постійного місця проживання у 2019 році, а це на 4% більше показника 2018 року. Ці дані наводить Всесвітня туристична організація ООН, відзначаючи також, що галузь вже 10 років зберігає позитивну динаміку до зростання. За даними експертів, на сферу туризму припадає понад 10% світового валового національного продукту, близько 6% світових інвестицій, кожне десяте робоче місце та 12% світових споживчих витрат. Таким чином, галузь туризму здійснює суттєвий вплив на боротьбу з бідністю, економічне зростання та гідну працю.

За даними досліджень ЮНВТО у 2019 році, туризм значною мірою сприяє працевлаштуванню жінок: поки в інших галузях частка жінок складає орієнтовно 39% в середньому, в галузі туризму працевлаштування жінок становить понад половину. Політики в світі все більше розуміють роль гендерної рівності в сфері туризму та вживають для цього заходів. До прикладу, в Марокко у тому ж 2019 році вперше видали ліцензії на роботу гідів жінкам.

Світова криза, викликана пандемією коронавірусу, стимулює розвивати екологічний туризм, що значно посилить роль збалансованого екологічного розвитку та впливу економіки на довкілля. Суттєво має зрости популярність гірського туризму, сільського туризму, але поряд із цим необхідність збереження природних ресурсів буде стимулювати розробляти механізми бережливого ставлення до природи.